Fyra elever går i en trappa utanför Campus Vasastan.

Bästa tipsen inför öppet hus! 

Vad bör man tänka på inför ett öppet hus? Vilka frågor ska man ställa? Det kan kännas både nervöst och spännande att välja rätt gymnasieskola. Att besöka flera öppna hus och uppleva stämningen är en bra möjlighet att få en inblick i hur skolan är innan det är dags att göra ditt gymnasieval!

Inför öppet hus

Fundera över vilka ämnen du tyckt om i grundskolan. Eller kanske de du tyckt mindre om. Vad tycker du om att göra på fritiden? Fundera över vilken miljö du trivs bäst i. Trivs du i att gå på en mindre skola eller större? Kan du tänka dig att pendla långa sträckor eller vill du hellre ha skolan nära hemmet?
Finns det individuella val som kan ge dig fler möjligheter om du vill söka till högre studier efter gymnasiet?
Skriv upp en lista med alla skolor du kan tänka dig att besöka utifrån frågorna här ovan!

Under öppet hus

När du väl har bestämt dig för vilka öppna hus du ska besöka rekommenderar vi att du är förberedd. Det är ofta mycket nya intryck vilket gör det lätt att glömma bort viktiga frågor. Fundera på vilka frågor du behöver ha svar på inför ditt gymnasieval och skriv ner dem!

Här är några av dem vanligaste frågorna att ställa på ett öppet hus:

Hur ser schemat ut?
Har ni egen idrottshall?
Vilka inriktningar finns det på programmen?
Hur ser elevhälsan ut?
Vad får jag för dator?
Har skolan en matsal?

Specifika frågor för Sjölins

Vad är case och hur jobbar ni med case?
Kan man kombinera studier med elitsatsning för idrott?
Vad är det för meritvärden?
Hur är skolans elevkår?

Efter öppet hus

Testa på en prova-på-dag

Ta gärna kontakt med skolan om att få komma på en Prova-på-dag. Miljön på dagtid är ofta mer levande och personlig än den du möter under ett öppet hus.

Är du fortfarande osäker på ditt val?

Prata med en SYV om dina framtidsdrömmar, en SYV har bra koll på poängplaner, meritpoäng och även vilka behörigheter som krävs för att komma in på universitetet. Du vet väl att du även kan gå in på gymnasiekoll och göra deras gymnasietest för att se vilket program som passar dig bäst!

Lycka till på dina öppna hus-besök! 

Nyheter

Se alla nyheter